CultureSpace Статии История, Култура, Изкуство, Мистика

Библейските евангелия са записали точно събитията от живота на Христос

12/26/22 / ИСТОРИЯ
Откритията на археолозите го доказват





Басейнът Силоам

culturespace.bg


Историчността на Иисус от Назарет е добре засвидетелствана; в допълнение към надеждните евангелски разкази в Писанието, многобройни светски автори в рамките на 150 години от живота му го споменават. Например Талос (ранен историк, който написва на елинистически гръцки тритомна история на средиземноморския свят от преди Троянската война до 167-мата олимпиада), Мара Бар-Серапион (философ-стоик в римската провинция Сирия), Флегон от Трал (гръцки писател, живял през II век сл.Хр.), Светоний, Лукиан от Самосата (античен гръцки писател и реторик) и Целз (гръцки философ от II век), се позовават на Иисус. Освен това Йосиф Флавий потвърждава, че Иисус е бил наречен Христос и че е имал брат Яков. Плиний Млади отбелязва, че християните са почитали Иисус „като бог“, а Тацит пише, че Христос „претърпява крайно наказание по време на управлението на Тиберий от ръцете на един от нашите прокуратори, Понтий Пилат“. Никой сериозен историк – християнин или атеист – не поставя под въпрос съществуването на Иисус от Назарет. В допълнение към тези преки препратки, има множество археологически открития, които потвърждават и осветляват подробности за живота на Иисус, както е записано в евангелията. Ето някои от най-добрите открития, свързани с Иисус.

Басейн Силоам
У Йоан, IX глава, Иисус излекува слепец, като намазва очите му с кал и го кара да отиде да се измие в басейна Силоам. През 2004 г. басейнът Силоам от I век е случайно открит по време на ремонт на дренажна система. Археолозите Ели Шукрон и Рони Райх са повикани на разкопките и откриват голям басейн, който има най-малко 20 стъпала, които водят под равнището на улицата до басейна. Използвана е керамика от единия край на басейна, за да се датира. Като се има предвид, че се намира на точното място, за което учените отдавна смятат, че е истинският басейн Силоам – само на 70 м от византийския басейн – и че датира от времето на Иисус, той е идентифициран като действителния басейн Силоам, където слепец се е измил, за да получи изцеление.

Кладенецът на Яков


Иисус среща самарянка при кладенеца на Яков близо до Сихар и й разкрива, че той е Месията (Йоан, 4:25-26). Днес древен кладенец, разположен в подножието на планината Геризим (Йоан, 4:20) на юг от село Аскар (древен Сихар), единодушно се идентифицира като кладенеца на Яков от всички традиции – еврейски, самарянски, християнски и мюсюлмански. Разказ на поклонник от 330 г. сл.Хр. също го идентифицира като кладенеца, който Иисус е посетил. Френският археолог Андре Паро веднъж описва водата от кладенеца като „хладна и с приятен вкус… изтеглена от дълбочина 128 фута“. Днес над кладенеца се издига гръцка православна църква. Въпреки че много съвременни туристически обекти в Израел са със съмнителна автентичност, почти всички учени са съгласни, че това е действителното местоположение на кладенеца на Яков, където Иисус среща самарянката и ѝ предлага „жива вода“ (Йоан, 4:10).

Храмът в Йерусалим
Евангелията разказват, че Иисус и учениците му са прекарвали доста време в Йерусалимския храм. Няколко археологически открития са свързани с еврейски храм от I век. Стълбище с ширина 61 м води до главните входове на храмовия комплекс; най-източната част на това стълбище е разкрита с редуващи се къси и дълги стъпала. Иисус вероятно е използвал тези южни стъпала много пъти.
В рамките на храмовия комплекс се намира дворът на езичниците – двор, който е бил най-близката зона, в която езичниците и ритуално нечистите хора са можели да стигнат до самия храм. Йосиф Флавий записва, че между този двор и вътрешните дворове на района на храма е имало стена, върху която има предупредителни знаци както на гръцки, така и на латински, които забраняват на чужденци да излизат отвъд тази точка под страх от смърт. През 1871 г. е открита варовикова плоча с предупредителен надпис от седем реда – същата, описана от Йосиф Флавий. Иисус и неговите ученици са минавали покрай тези предупредителни надписи многократно.

Гробът на Иисус в църквата на Божи гроб


В Йерусалим има три гробници, за които се твърди, че са последното място за почивка на Иисус. Мястото, за което първо се свидетелства, че е гробът на Христос, се намира в църквата на Божи гроб. Археологическите изследвания показват, че това място е било еврейско гробище в древна варовикова кариера извън стените на Йерусалим по времето на смъртта на Иисус. Това е в съответствие с библейското описание на гробницата, в която е положен той, която се намира извън градските стени (Матей, 27:39;Евреи, 13:12).
Евсевий пише, че император Адриан (II век) е създал огромна платформа над кариерата и е построил храм на Венера/Афродита над гробницата на Христос. Йероним потвърждава това и казва, че храмът е стоял там до времето на Константин. Евсевий пише също, че приживе (IV век) император Константин разрушил римския храм и разкопал платформата на Адриан, докато намерил гроба на Христос. След това той наредил да се построи нова структура (Църквата на Божи гроб) около гробницата. Църквата на Божи гроб е реставрирана и преустройвана няколко пъти след построяването си.
По време на скорошни реставрации на едикулата (светилището, което заобикаля останките от древната гробница), експерти премахнаха варовиковата плоча, която покрива гробното легло на гробницата, за първи път от почти 500 години. Проби от хоросан от структурата около гробницата бяха тествани, за да бъде установено, че е построена в средата на IV век и след това възстановена от кръстоносците като параклис през Средновековието, потвърждавайки древната писмена история на мястото. Археологът Джон Макрей обобщава: „Въпреки че абсолютното доказателство за местоположението на гробницата на Иисус остава извън нашия обсег, археологическите и ранните литературни доказателства са категорични аргументи в полза на онези, които я свързват с Църквата на Божи гроб“.

Надпис от Назарет


Надписът от Назарет е едикт от Цезар, изписан върху мраморна плоча, който налага смъртно наказание в Израел за всекиго, хванат да премества тела от семейни гробници, и по-специално от „запечатани гробници“, като тази, в която е погребан Иисус. Придобит е от Вилхелм Фрьонер, куратор в Музея на Лувъра, археологически изследовател и колекционер на антики в Париж, през 1878 г. Той записва, че артефактът идва от Назарет и в крайна сметка е преведен и публикуван от френския учен М. Франц Кумон през 1930 г. Гръцкият надпис вероятно датира от управлението на Клавдий (41 – 54 г. сл.Хр.) и, изглежда, е насочен към еврейската публика. Съвсем необичайно е, че Цезар е изпитал необходимостта да направи такова изявление; докато в древността е било обичайно за крадците на гробове да ограбват гробници, за да откраднат ценностите, но никога телата. Разбира се, Писанието записва, че еврейските лидери умишлено разпространяват лъжата, че учениците на Иисус са откраднали тялото (Матей, 28:13–15), за да обяснят факта, че гробът му е празен, след като Иисус възкръсва от мъртвите. Този доклад вероятно е достигнал до римския император, който би видял новата християнска секта като опасно, антиримско движение.
Скорошен анализ на мраморната плоча, върху която е направен надписът от Назарет, установи, че вероятно идва от гръцкия остров Кос. Авторите на изследването са предложили различен исторически контекст, въпреки че, както историкът д-р Клайд Билингтън посочва в интервю, има сериозни проблеми с тяхната хипотеза. След като изучава задълбочено Надписа от Назарет, той заключава: „Контекстът на Надписа от Назарет ясно доказва, че той е написан за евреи, а не за езичници, и че почти сигурно е издаден от Клавдий в отговор на историята за възкресението на Иисус. от Назарет, Царят на евреите“.
Всяко от тези открития е свързано с Иисус по някакъв начин, представлявайки място, което е посетил, или хора, с които е общувал, или събитие, което е централно за живота му. Заедно те показват, че писателите на библейските евангелия са записали точно събития от живота на Христос. Те ни дават основание да се доверим на записаното учение на Иисус. Веднъж той заявява: „Аз съм пътят, истината и животът. Никой не идва при Отца освен чрез Мене“ (Йоан, 14:6). Казва също на учениците си, че покаянието и опрощението на греховете ще бъдат проповядвани в негово име на всички народи (Лука, 24:47). Това е Добрата вест, която неговите последователи проповядват почти 2000 години.
Източник:biblearchaeologyreport.com

 




Начало / За нас / Статии / Видео / Контакти 2024, Всички права запазени.