culturespace.bg
Приятелите и семейството му упорито мълчат за личния му живот. Мария Соцани е готова да обсъди работата на съпруга си Йосиф Бродски, но никога не подкрепя разговори за личния му живот и семейството им. Известно е само едно: Йосиф Бродски е бил много щастлив през последните пет години от живота си.
Емиграция
На 4 юни 1972 г. самолет с Йосиф Бродски каца във Виена. Лишен е от гражданство и е принуден да напусне родината си. Във Виена вече го чака Карл Профър, който веднага го запознава с предложение за работа от Мичиганския университет.
Лекция на Йосиф Бродски в Мичиганския университет
Бродски изобщо не иска да се прави на жертва. Той прекарва известно време в Европа, запознава се със западни писатели и заминава за Съединените щати, за да започне работа като гостуващ поет. Талантлив, признат от световната общност, без дори да има пълно средно образование, той става един от любимите преподаватели в университета. След това започва да изнася своите лекции в Канада, Франция, Ирландия, Швеция, Англия, САЩ и Италия.
Не е учил педагогика и не е владеел специализираните методи, но той излиза пред публиката и започва своя постоянен диалог за поезията и нейния смисъл в живота. В резултат лекцията, семинарът, форумът или просто срещата се превъръщат във вълнуващ поетичен спектакъл.
Наистина стилът му на преподаване често шокира колегите му, но те е трябвало да се примирят със странностите на един гений. Можел е да пуши по време на лекция и да пие кафе. Скоро това вече не учудва особено никого, дори било странно да си представят Бродски без цигара.
Славата му расте. Вече не е възможно да се говори за това какво е направил и какво е писал като гражданин на Съветския съюз, а за това колко много е постигнал след смяната на гражданството.
Самотата
Поетът, който малко преди да емигрира, преживява тежка раздяла с любимата си, а след това се оказва просто изхвърлен от родината си, намира утеха в творчеството и преподаването.
Той получава първия си инфаркт през 1976 г. и претърпява сърдечна операция през 1978 г. Йосиф Бродски се е нуждаел от следоперативни грижи и помощта на близките си. Но на родителите му е отказано много пъти правото да виждат сина си. Не му е било позволено да усети топлината на родителската прегръдка. Бащата и майката на Бродски умират, без да видят сина си.
Животът му с Марина Басманова е дълга и трагична любовна история. Техните отношения сякаш го изпепеляват. Той не може да прости на любимата си нито нейното предателство, нито собствената си дълга самота.
Празнувайки своя петдесети рожден ден през май 1990 г., Йосиф Бродски казва: „Бог реши друго: съдбата ми беше да умра неженен. Писателят е самотен пътешественик“. Но това пророчество не се сбъдва.
Той е доста самотен и винаги подчертава, че самотата позволява да се твори по-силно и по-продуктивно. Може би затова дълго отбягва сериозни отношения с жени. Но тогава в живота му се появява красива италианка с руски корени.
Мария Соцани
За първи път се срещат в Сорбоната през януари 1990 г. Италианката Мария Соцани прилита за лекция на поета Йосиф Бродски, Нобелов лауреат. Очарователна красавица, изучаваща история на руската литература. Майка ѝ произхожда от руско дворянско семейство, баща ѝ работи на висока позиция в Pirelli.
Малко вероятно е тогава поетът да е отделил Мария от гъмжилото: твърде много хора присъствали на неговите лекции. Но скоро той получава писмо от нея, от Италия. И за няколко месеца писмата като пощенски гълъби се превърнали в свързваща нишка между великия поет и младата италианска студентка.
Още през лятото Йосиф Бродски и Мария Соцани отиват заедно в Швеция. Именно в Швеция, която Бродски посещавал много често, на 1 септември 1990 г. в кметството на Стокхолм се състояло бракосъчетанието на Йосиф Бродски и Мария Соцани, която е почти 30 години по-млада от поета. Неговият приятел, филологът-славист и преводач Бенгдт Янгфелд и съпругата му помагат за организирането на сватбата на великия поет.
Семейство
Женитбата на поета била изненада както за неговите приятели, така и за почитателите на таланта му. Според тях, решението за женитба било много прибързано. Но Бродски, както винаги, не се интересувал от мнението на другите. За първи път от много години той най-накрая бил безусловно щастлив. Много от приятелите на поета ще кажат по-късно, че животът на Йосиф Бродски в брака с Мария се оказва по-щастлив от всичките предходни 50 години.
Йосиф Бродски с дъщеря си Анна
Той се отнася към жена си много нежно, почти бащински. Ако погледнете снимките на Йосиф Бродски и Мария Соцани, е невъзможно да не забележите някакво вътрешно мирно сияние и на двамата.
На Коледа, 25 декември, 1993 г. ще се появи стихотворение и мнозина дълго ще се чудят кой се крие зад инициалите на посвещението. MB (лат.) – така Бродски винаги е подписвал стихове, посветени на Марина Басманова. Но MB сега са инициалите на съпругата му Мария Бродская.
Какво е необходимо за чудо? Овчарски кожух,
щипка днес, зърно вчера,
и добавете към шепата утре на око,
парче пространство и небе.
И ще се случи чудо…
Стиховете, посветени на Марина, били пълни с трагичност, очакване на нещо неизбежно и ужасно. А тук е ясна, открита надежда, очакване на чудо. И чудото наистина се случва, макар и малко по-рано.
През същата 1993 г. Мария ражда на Бродски дъщеря: Анна. Семейството общувало на английски, но Мария се опитва да научи дъщеря си на руски, за да може по-късно да чете произведенията на великия си баща в оригинал.
Той обичал безкрайно своята Нюша, прекарвал всяка свободна минута с нея. Но на 28 януари 1996 г. сърцето на поета спира. Качва се в офиса си, за да работи, а на сутринта жена му го намира мъртъв… А после Нюша дълго диктува писма на майка си и я моли да ги завърже на балон и да ги праща на баща ѝ
Днес зрялата Анна Александра Мария Соцани се запознава с работите на баща си и признава, че за нея това е общуване с най-близкия човек.
Мария транспортира тялото на съпруга си във Венеция. И самата тя се връща от Америка в родната си Италия.
Йосиф Бродски прехвърля целия си архив до 1972 г. в Руската национална библиотека, а малко преди смъртта си оставя указания за затваряне на достъпа до лични архиви точно 50 години след смъртта му. Книжовното наследство е отворено за изучаване и изследване. Големият поет иска за него да се съди по творчеството му, а не по разкази за личния му живот.
Йосиф Бродски среща тази, с която е щастлив едва в зряла възраст. Може би късната любов е съдбата на всички гении. Така певецът на руската земя Михаил Пришвин изпитва дълбоки чувства едва в края на живота си.
Източник: forumdaily.com
|