CultureSpace Статии История, Култура, Изкуство, Мистика

Кралят на циганската цигулка Роби Лакатош с първи концерт в България

01/26/19 / ИЗКУСТВО
Една от най-колоритните звезди на световната музика ще се срещне за пръв път с българската публика във Варна в дните на Европейския музикален фестивал. Виртуозът ще бъде заедно със своя ансамбъл. Концертът ще бъде в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център.





Маестрото на циганската цигулка Роби Лакатош ще се срещне за пръв път с българската публика в дните на Европейския музикален фестивал Варна, който наложи край морето линията на кросоувър концертите с имена като Найджъл Кенеди и Ричард Клайдерман и представи майсторството на знаменити европейски оркестри като Академията на “Сейнт Мартин ин дъ Фийлдс”, „И музичи ди Рома“и „Виртуозите на Миланската скала”.
Сега поканата на фестивала е към Роби Лакатош – титулован от критика и почитатели като потомствения Крал на циганската цигулка. Унгарецът е наследник на прочута циганска фамилия, неговият прадядо отпреди 7 поколения Янош Бихари пръв бива наричан Крал на циганската цигулка и Цигански Орфей лично от Бетовен и Ференц Лист. Дори мълвата разказва, че Брамс открадва идеята за своите прочути Унгарски танци точно от Бихари.
Роби Лакатош е не само изключително завладяващ виртуоз, но и всестранно надарен музикант, отличаващ се с необикновена стилистична универсалност. Интерпретира с еднаква импулсивност и в класическия стил, и в джаза, и в унгарския фолклор. И от сблъсъка на жанрове и култури създава един забележителен микс, поднесен с брилянтна техника и импровизаторско майсторство. Определян като класически виртуоз, джаз импровизатор, композитор и аранжор, Лакатош е всъщност всички тези неща наведнъж , което го превръща в един от най-добрите цигулари на нашето време. Наричат го често „Цигулар на дявола“, но той предпочита да казва, че музиката всъщност му е от Бога. И в тази божествена музика на Лакатош – истински химн на живота, Бах съжителства прекрасно с джаз ритъма, с чардаша и с горещия цигански нрав.
Класическата си школовка Лакатош получава в Консерваторията „Бела Барток“ в Будапеща, където завършва с първа награда за класическа цигулка през 1984 г. Между 1986 и 1996 г. Лакатош и неговият ансамбъл спечелват сърцата на публиката в "Les Atéliers de la grande Ille" в Брюксел, клубът, който става техен музикален дом. В света на големия джаз Лакатош се среща с легендата Стефан Грапели и с едни от най-големите джаз имена като Хърби Ханкок и Куинси Джоунс. Изпълненията му печелят аплаузите на друга легенда – сър Йехуди Менухин, за когото клубът става любимо място в Брюксел.
Лакатош свири в най-престижните зали по света като Санта Чечилия в Рим, Концертгебау в Амстердам, Тонхале в Цюрих, Мюзикхале в Хамбург и Сантори хол в Токио. Рикардо Мути го кани на фестивала в Равена, а Зубин Мета още при първата си среща с импровизаторския му талант го ангажира в постановката на „Прилепът“ в Баварската Щатсопера в Мюнхен. Покани пристигат постоянно от фестивалите в Люцерн, Монпелие, Шлезвиг-Холштайн, Брисбейн, Лондон.
Лакатош изпълнява собствени аранжименти с големи европейски оркестри като Националния оркестър на Франция, Камерния оркестър на Германската филхармония, Оркестъра на Дрезденската филармония, Цюрихския камерен оркестр, Оркестъра на Романска Швейцария.
Той е първият и единствен цигански цигулар в света с ексклузивен контракт с Дойче грамофон. Първият му диск е разграбен в над 100 000 екземпляра и получава престижната награда Echo-Klassik.
Във Варна Роби Лакатош ще пристигне със своя ансамбъл от петима виртуозни музиканти - цигулка, контрабас, китара, пиано и цимбал – и ще представи интригуваща програма, която съчетава класически шедьоври на Бах, Вивалди, Калман и Монти, както и джаз импровизации и унгарска циганска музика.
Билетите за концерта са на цени от 30 до 80 лв. Първите 100 билета са на промо цена с 10 лв. по-ниска от номиналите.  




Начало / За нас / Статии / Видео / Контакти 2024, Всички права запазени.