CultureSpace Статии История, Култура, Изкуство, Мистика

Краткият живот на Оруел и бягството му в Юра

06/06/25 / ИЗКУСТВО
75 години от смъртта му





culturespace.bg

Известната книга на Джордж Оруел „1984“ е публикувана на 8 юни 1949 г. и се превръща в класика, която вдъхновява много други произведения на художествената литература и филми. Той умира през януари 1950 г. на 46-годишна възраст от усложнения, свързани с туберкулоза.
Оруел е популярен писател, пише рецензии за вестник „Sunday Observer“ в Лондон и става световноизвестен с (уж) детския си роман „Фермата на животните“.
Той преживява значителни трудности в краткия си живот, както и статута на знаменитост и всичко, което върви с него, и това е една от причините в края на 40-те години на миналия век да избяга на шотландския остров Юра, за да живее тих живот на размисли и да работи върху книгата си „1984“.
Преди това живее охолно в Лондон със съпругата си. Но по време на Втората световна война апартаментът му в Лондон е разрушен от летяща бомба V-1, а ужасът на военния Лондон го смазва.
Съпругата му умира под упойка по време на рутинна операция. Те имат осиновен син, Ричард, и Оруел внезапно се оказва самотен родител, опитвайки се да се възстанови от загубата на дома си, съпругата си и живота, който някога е познавал.
Оруел не само се бори със загубата, но и иска да избяга от статута си на знаменитост в Лондон. Това се е превърнало в нещо като бреме.



Тихо литературно бягство
Работодателят му се намесва и му предлага Барнхил, къща на тихия шотландски остров Юра, като литературно бягство, където може да се съсредоточи върху писането на романа си „1984“. Той моли да остане в къщата по-дълго от планираното и молбата му е удовлетворена. Оруел се мести в вилата със сестра си, която му помага с грижите за детето и домакинските задължения.
Той иска да намери тихо място, където да се потопи дълбоко в мрачен, дистопичен начин на мислене, за да напише „1984“, повлиян от преживяванията си през войната. Другите островитяни в Юра го познавали с истинското му име – Ерик Блеър.
Той се наслаждава на живота на острова със сина си, като замалко избягва инцидент, който можел да бъде фатален, когато лодката им е засмукана в прословутия водовъртеж Кориврекан. Но първата им зима на острова е сурова, студена и мрачна.
Първоначално Оруел се мъчи да се съсредоточи върху писането на книгата. Но когато времето захладнява, той обещава на агента си, че ще „му види сметката“ до края на годината.
Оруел имал здравословни проблеми и в крайна сметка бил диагностициран с туберкулоза. Смятали, че се е заразил в испанска болница, докато е лекуван от огнестрелна рана през 1937 г. Той се връща в болницата и опитва ново лечение за туберкулоза, което е успешно, докато не развива алергия към лекарството.
Изглеждал, сякаш е преодолял туберкулозната инфекция и продължил да пише и редактира книгата, но сега бил под натиск от агента и издателя си, тъй като романът се бави.
„1984“ най-накрая е публикуван през 1949 г., но влошеното му здраве продължава и на 21 януари 1950 г. Оруел получава огромен кръвоизлив, докато е в болницата, и умира.
Той остава на Юра две години, между 1946 и 1948 г., като напуска острова едва през януари 1949 г. поради влошено здраве и необходимост от хоспитализация.
Туберкулозата му е тежка и той умира седем месеца след публикуването на романа от усложнения само на 46 години.
В есето си „Защо пиша“ Оруел казва: „Писането на книга е ужасна, изтощителна борба, като дълъг пристъп на някаква мъчителна болест. Човек никога не би предприел подобно нещо, ако не е воден от някакъв демон, на когото не може нито да устои, нито да го разбере.“

Честване на „1984“
Миналата година Ханс Клаузен, художник от Единбург, организира изложба на шотландския остров Юра. В изложбата бяха изложени 1949 екземпляра от „1984“ на 20 различни езика. Той се обърна към публиката с молба за „износени и персонализирани“ екземпляри и пътуващата изложба се премести из Обединеното кралство.
Много от книгите съдържаха бележки, съобщения или драскулки, а някои съдържаха автобусни билети или други маркери.
Част от експозицията беше преносима пишеща машина Remington Home от 30-те години на миналия век, подобна на тази, използвана от Джордж Оруел. Посетителите можеха да оставят коментари за експозицията, автора или свои впечатления.
 




Начало / За нас / Статии / Видео / Контакти 2025, Всички права запазени.