Неизвестни досега изображения на богове, открити в Ирак
07/18/25 / ИСТОРИЯУникален релеф на Ашурбанипал
|
|
culturespace.bg
Немски археолози направиха впечатляващо откритие в Ирак. По време на разкопки в древния метрополис Ниневия, екип от изследователи от Университета в Хайделберг се натъкнаха на големи части от монументален релеф. Той изобразява цар Ашурбанипал (668 – 627 г. пр.Хр.), последния владетел на Асирийската империя, придружен от две важни божества и други фигури.
Релефът е открит в тронната зала на Северния дворец. Издълбан е върху масивна каменна плоча с дължина малко повече от пет метра и височина три метра и тежи около 12 тона.

Разкопките в Ниневия
Находката е необичайна за учените не само заради размера си, но и заради това, което показва релефът. „Сред многобройните известни ни релефни изображения на асирийски дворци, няма нито едно изображение на великите божества“, подчертава професор д-р Аарон Шмит от Института по праистория и ранна история и археология на Близкия изток. Шмит ръководи разкопките в Северния дворец.
В центъра на релефа, който сега е разкрит, е цар Ашурбанипал. Той е фланкиран от две върховни божества: бог Асур и градската богиня на Ниневия, Ищар. Зад тях е риба-гений, която дарява спасение и живот на боговете и владетеля, и поддържаща фигура с вдигнати ръце; вероятно човек-скорпион.
„Тези фигури показват, че гигантски крилат слънчев диск първоначално е бил поставен над релефа“, обяснява Шмит. Въз основа на данните, събрани на място, учените ще анализират находките през следващите месеци и ще публикуват резултатите в научно списание.
Релефът първоначално е стоял в ниша в стената срещу главния вход към тронната зала – най-важното място в двореца, според Шмит. Изследователите от Хайделберг открили фрагменти от релефа в яма, пълна с пръст. Вероятно е създаден през елинистическата епоха, през III или II век пр.Хр.

Фрагмент от монументалната каменна резба, открита на археологическия обект Ниневия в Ирак. (Снимка: Aaron Schmitt / Heidelberg University)
В края на XIX век британски изследователи за първи път изследвали –Северния дворец на древна Ниневия и открили големи релефи, които сега са изложени в Британския музей в Лондон. Не е ясно защо релефите са били заровени. Шмит посочва липсата на информация за елинистичното селище в Ниневия: „Не знаем дали са имали негативна връзка с асирийския цар и асирийските богове“, каза той.
Древна Ниневия се смята за един от най-важните градове в Северна Месопотамия и става столица на Асирийската империя в края на VIII век пр.Хр. при цар Санхериб (705 – 680 г. пр.Хр.). Тя се е намирала на левия бряг на Тигър, в устието на малък приток в рамките на съвременния град Мосул.
Аарон Шмит и неговият екип провеждат изследвания от 2022 г. на хълма Куюнджик в централната част на Северния дворец, построен от цар Ашурбанипал. Разкопките са част от проекта „Хайделберг Ниневия“, стартирал през 2018 г. под ръководството на проф. Стефан Мол от катедрата по близкоизточни езици и култури в Университета в Хайделберг.
В съгласие с Държавния съвет по антики на Ирак (SBAH) е планирано релефът да бъде върнат на първоначалното му място в средносрочен план и да стане достъпен за обществеността.
|
|