CultureSpace Статии История, Култура, Изкуство, Мистика

„Нещо за сътворението“

11/22/24 / ИЗКУСТВО
– една графика на Николай Николов





Ирена ДИМИТРОВА
Всеки път, разглеждайки творбите на Николай Николов(1950 – 2004), се убеждавам, че този прекрасен график наистина е оставил дълбока следа в нашето изкуство. Неговите търсения са свързани с фигуративното и абстрактното, класическите и дигиталните техники. През 2024 год. Румен Серафимов организира ретроспективна изложба на Николай Николов в Градската художествена галерия и по този начин даде възможност на ценителите отново да си припомнят за творчеството на художника.

Ил. 1 Н. Николов „Нещо за сътворението“, офорт, 1982 г. – фонд на ГХГ „Б. Георгиев“

В статията ще анализирам офорта „Нещо за сътворението“(ил. 1). Тя представлява динамична композиция от човешки фигури и геометрични форми, щрихи и петна. Названието на творбата е директна препратка към библейския сюжет за сътворението на света. Може би Н. Николов изхожда от мотива за разделянето на земята от водата? В първа глава на Битие пише: „И рече Бог: да се събере водата, що е под небето, на едно място, и да се яви суша. Тъй и стана.“(1)В графиката ние виждаме човешки лица или фигури, както и природни мотиви (треви, земя, облаци), които сякаш трескаво търсят своето място в листа. Този образен ред може да се тълкува не само като библейски цитат, но и като визуална метафора на теорията за големия взрив, според която вселената възниква в резултат на космическа експлозия.
Нашата асоциация със старозаветния мотив се подкрепя от изобразената глава на старец с подобие на ореол и неговата, повдигната сякаш за благословия, ръка (ил. 2). Връзката с Бога – творец е еднозначна. Поради разграждането на формата на лицето и ръката на щрихи, този образ е лишен от описателност, което му придава определена поетичност. Стремежът към метонимичност във визуалния образ се съдържа и в названието на графиката – „Нещо за сътворението“. Ще допълня, че мотивът на благославящата творението ръка на Създателя може да се интерпретира и като препратка към знаменитата фреска „Сътворението на света“ на Микеланджело(ил. 3).


Ил.2  „Нещо за сътворението“ – детайл
В композицията ясно се различава един паралелепипед. Той е разположен почти централно, а неговата форма е леко деформирана. Тази своеобразна „вълшебна“ кутия бълва човешки лица или части от тях, както и природни елементи (облаци, треви и т.н. – вж. ил. 1). Паралелепипедът има подобие на отражение, което придава пространствена дълбочина на композицията. Вглеждайки се обаче в „отражението“, ние виждаме разпенена вода или облаци, т.е. то може да се тълкува и като прозорец към друго пространствено-времево измерение. Тази игра със структурата на творбата е характерен белег на постмодерното мислене. Подобна игра със зрителните илюзии, включитeлно визуални метаморфози, е характерна обаче и за сюрреализма. Да си припомним Дали, Ернст, Магрит и други ярки имена от това направление.

Ил. 3 Микеланджело, „Сътворението на света– разделянето на земята от водата“

В левия долен ъгъл на графичния лист  ние виждаме странен хибрид(ил. 4).Този конгломерат от три човешки фигури напомня изображение на митологично същество, например, кентавър (въпреки че краката не са конски). Две от фигурите са маркирани като силуети, като едната напомня груб макет, докато другата е с набелязани анатомични характеристики –например коремен мускул. Третата фигура, която сякаш се отделя от тях, е единствената с изразена реалистична трактовка. На раменете си тя има не просто яйцевидна форма, а лице с ясно изразени черти(ил. 4). Освен това, различаваме вратни мускули, ключица, гръден кош и т.н. Това дава основание „митологичното“ същество да се разглежда като метафора на кристализиращия се човек или на неговия еволюционен път. С оглед на връзката със Светото писание, можем да интерпретираме мотива с хибрида като сътворението на Адам.
Николай Николов създава живи и вълнуващи образи, които са неподвластни на времето. Неговата богата фантазия, виртуозна рисунка и изкусна графична техника поставят този забележителен автор до графици като Стоимен Стоилов, Румен Скорчев, Стоян Цанев и др. Пред специалистите стои сложната, но интересна задача за дешифриране творчеството на този изключителен художник.

Ил. 4 „Нещо за сътворението“ – детайл

Библиография:
1.www.pravoslavie.bg
Източник на илюстрациите:
Ил. 1 http://fond.varnacityartgallery.com/
Ил. 3https://dzen.ru/a/XnXWiBIdOyeMO4b_

 




Начало / За нас / Статии / Видео / Контакти 2024, Всички права запазени.