CultureSpace Статии История, Култура, Изкуство, Мистика

ПРОГРАМА 25-та национална конференция „България в световната история и цивилизации – дух и култура“ 11-13 юни 2021 г.

06/10/21 / ИСТОРИЯ






 11 юни (петък) от 18.00 ч. Представяне книгите на Светлозар Попов „Траки и пратраки“ (Варна) и на „Божествена Тракия“ от Петко Атанасов (София)
Зала „Артсалон“ в Радио Варна

Пленарна зала в Община Варна
12 юни (събота)

9,30 ч. Изпълнения на хор „Морски звуци“, диригент Росица Щерева, на пианото Жанета Бенун-Николаева
10,00 ч. Откриване
10,10 ч. Екатерина Пейчева – „25 години национална конференция „България в световната история и цивилизации – дух и култура“
10,30 ч. проф. д.в.н. Боян Медникаров, началник на ВВМУ „Н.Й.Вапцаров“– „140 години от основаването на ВВМУ „Н.Й.Вапцаров“
10,50 ч. Наталия Енева, РИМ - Варна – „120 години Варненско археологическо дружество“
11,10 ч. Донка Николова, гл. експерт ДА – „100 години – Варна специален морски курорт.“ Документи съхранявани в Държавен архив – Варна
11,30 ч. Светлозар Попов – „Горгоната Медуза в тракийската митология“
11,50 ч. доц. д-р Веселина Вачкова, БАН – „Анатолия, каквато я видях“

12,10 ч. – 13,00 ч. Обедна почивка

13,00 ч. Даниела Василева, издателство „Данграфик“ – „Родолюбива Варна. Хроника 1878 – 1944 г.“ книга от Стоян Райчевски
13,20 ч. Д-р Яни Янев, Светлозар Попов – „Юридически аспекти на договорите между България и Византия“
13,50 ч. д-р Весела Трайкова, ИИИ към БАН – „Раковски за началата на Българската църква и за българо-гръцката църковна разпра“
14,10 ч. Румен Иванов – „Българската народност на Балканите – етнодемографско присъствие в 21-ви век“
14,30 ч. Проф. д-р Веселин Панайотов, Шуменски у-т „Ч. Храбър“ – „Поетите на Златния век“
15,00 ч. д-р Александър Геров (София) – „Родът на Найден Геров“
15,20 ч. Невена Вълчева – „Adoorable academy с грижа за бъдещето на миналото" – инициатива на СНЦ „Таляна“
15,40 ч. Страхил Гювийски (Сапарева баня) – „Свещената Рила планина“
16,00 ч. д-р Елица Димова (София) – „Възможната хипотеза – връзката Боян Мага и Иван Рилски“
16,20 ч. д-р Веселина Антонова (Русе) – „Неизвестни сведения за живота на Левски (1867-1870)“
16,40 ч. д-р Деница Великова (Русе) – „Развитие на ключови компетентности в обучението по история и цивилизации“
17,00 ч. Стоян Райчевски (София) – „Крайовската спогодба между прагматизма и емоциите“ – представяне на нова книга
17,30-18,00 ч. Обсъждане по докладите
18,00 ч. Закриване на първия ден

13 юни (неделя)

9,30 ч. Кратък обзор на изминалия ден
9,50 ч. Даниела Георгиева – „Личностите, които промениха Варна“
10,10 ч. Д-р Росен Гацин, СУ – „Читалищата като опорна точка на етнологията 200 години след рождението на Георги С. Раковски
10,30 ч. Д-р Анета Кирова „Предпоследното сражение“ Разпространението на маларията във Варненския регион в началото на ХХ в. Съдоклад на Гергана Георгиева „Документи от Държавен архив - Варна“ по темата.
10,50 ч. Д-р Елияна Иванова, МУ Варна – „Епидемиологични хроники на пандемичните инфекции във Варненския регион 18-19 век“
11,10 ч. Милена Драгнева (ИМ – Провадия) – „Кулинарията на Балканите в английските пътеписи 17-19 в.“
11,30 ч. Гинка Георгиева (В. Търново) – „Свищовска женска организация „Съгласие“ през Възраждането.
11,50 ч. Д-р Юлия Боева (София) – Праисторически символи в свилениците от Софийско – втора част
12,10 ч. Славян Стоянов – нова книга „СЪРМАН“. Символът свастика в българската везбена традиция
12,30 ч. д-р Невян Митев, музей Вл. Варненчик“ – Каталог на музея „Вл. Варненчик“
12,50 Обобщение
13,30 ч. Закриване на конференцията





Начало / За нас / Статии / Видео / Контакти 2022, Всички права запазени.