Теодор РОКОВ, археолог
На 23 юни 2026 г. Варна отбеляза 49 години от потушаването на пожара на танкера 'Ерма', заплашвал с унищожение пристанището и крайбрежните части на града. На церемонията по полагане на венци и цветя присъстваха представители на общинска администрация, общински съвет на Варна, РДПБЗН, ВМФ, различни граждански сдружения както и ветерани - моряци, водолази и пожарникари, участвали в борбата с огнената стихия. Отчитайки огромният риск, който тези хора са поели, изпълнявайки своя професионален и граждански дълг, Музеят за нова история на Варна поема инициатива активно да съдейства за организирането през 2027 г. на тържествено отбелязване на 50-та годишнина от този критичен момент от близкото минало на Варна.

Във връзка с това Музеят апелира към всички живи ветерани-участници в потушаването на пожара или техни роднини да се свържат с музейните служители на служ. телефон 052 632 677 и да оставят актуални координати за връзка: телефон или електронна поща. По този начин ще бъде съставен списък на все още живите участници в потушаването на пожара. Желанието на Музея е 50 години по-късно, през 2027 г. официално да бъде засвидетелствана по подходящ начин благодарността на варненската общественост към подвига на тези герои в мирно време.
Архивната снимка е от фонда на РБ "Пенчо Славейков" - Варна
|